T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Avrupa'nın En Büyük Hastanesi Olan Ankara Şehir Hastanesi Hizmete Açıldı

Güncelleme Tarihi: 19/03/2020


Avrupa'nın en büyük hastanesi Başkent'te açıldı

Türkiye’nin 9. şehir hastanesi Başkent Ankara’da hizmete girdi. Ankara Şehir Hastanesi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabineden eski ve yeni çok sayıda bakan, 45 ülkenin büyükelçisi ve Kuveyt, Umman Bahreyn Sağlık Bakanlıkları’ndan özel temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’de mükemmelliyet merkezlerinin adresi olacak, sağlıkta hizmet noktasında son adres olarak tanımlanan şehir hastaneleri projesinde dev bir adım daha atıldı. 2017 yılında Mersin, Yozgat, Adana, Isparta, 2018 yılında Kayseri, Elazığı, Manisa ve Eskişehir’den sonra 9. Şehir hastanesi Başkent Ankara’da açıldı. 2019 yılında hizmete giren ilk şehir hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi’nin açılışı,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle yapıldı. 

“İlk yaptığımız sağlık sistemini değiştirmek”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümete gelir gelmez ilk yapılan icraatlardan birinin sağlık sistemini baştan sona değiştirmek olduğuna dikkat çekerek, “Dünyadaki en büyük mutluluğu sağlık olarak gören bir medeniyetin mirasçısıyız. Hareketimizi dört temel direk üzerinde inşa edeceğimizi söyledik. Eğitim, sağlık, adalet, emniyet ve bunun üzerinde ülkemizi yükseltmeye çalıştık” dedi.

Sağlıkta büyük değişim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılından önce Türkiye’de sağlık sisteminde yaşanan manzaraları hatırlattı, yaşanan değişimi anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:
“Eski Türkiye’de içimizi en çok acıtan konulardan biri sağlık sistemimizin eksiklikleri, yanlışları, yetersizlikleri yüzünden ortaya çıkan vahim görüntülerdi. Yaşı 35-40’ın üzerinde olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu görüntüleri bizzat yaşamıştır. Hastanelerimiz adeta dökülüyordu, vatandaşımız doktora ulaşana kadar öyle eziyet çekiyordu ki sağlam da olsa hastalığı tavan yapıyordu. Haydi doktora ulaştı diyelim, tetkikler, tahliller için doğru dürüst altyapı yoktu. Muayenesini oldu, reçetesini aldı, bu defa da ilaç bulamıyordu. Acillerin durumu çok daha fenaydı. İster acilden, ister poliklinikten gelsin, kendisine çıkarılan faturayı ödeyemediği için hastanede rehin kalan, ölüsü dahi rehin alınan veya arka kapılardan kaçmak zorunda bırakılan insanlarımız vardı. Ambulans denilen araçlar sadece dört teker ve kaportadan oluşan minibüslerdi. Ben öyle bir minibüste kazadan sonra dört arkadaşımla beraber Bolu’dan Düzce’ye getirildim. Orada bile maalesef bize serum takacak hemşire bile yoktu. Böyle bir süreci yaşadık. Parası olan yurt dışına gidiyordu, olmayansa çilesini burada dolduruyordu.”

“Toplamda 1.280 yeni hastane inşa ettik”

Göreve gelir gelmez sağlıkta dönüşüm programını başlattıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sistemi hızla baştan aşağı değiştirdik. Ülkemizdeki her bir vatandaşımızın yaşadığı yere, gelirine, statüsüne bakılmaksızın en iyi sağlık hizmetlerini alabileceği bir yapı kurduk. Hastanelerimizi, binalarından içindeki teçhizata kadar her şeyiyle modernleştirdik. Hükümetlerimiz dönemlerinde ülkemizdeki mevcut bin 156 hastanenin büyük bölümünü de yeniden yaparak toplamda bin 280 yeni hastane inşa ettik. Birinci basamak sağlık kuruluşlarımızın sayısı 8 bin 850 ilave ile 15 bin 920’yi buldu. Hastanelerimizin yatak kapasitesini 136 bin ilave ile 239 binin üzerine çıkardık” diye konuştu.

“5 bin ambulansa ulaştık”

Sağlık çalışanlarının sayısının 55 bin ilave ile bir milyon 17 bine yükseltildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doktor ve hemşire sayısından MR, tomografi, diyaliz gibi kritik araç gereçlere kadar her alanda büyük artışlara imza attık. Sadece ambulans sayısı olarak 618’den, uçağıyla helikopteriyle, paletlisiyle, teknesiyle, motoruyla her biri en modern cihazlarla donatılmış 5 bin ambulansa ulaştık” dedi.

“Şehir hastaneleri sağlık sistemimizin zirvesi”

Sağlıkta çok daha ileri standartlara ulaşmak amacıyla yepyeni bir hizmet için çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Bunun adına da ta belediye başkanlığımdan bu yana idealim olan, ‘acaba ne gün’ diyeceğim şehir hastanelerini gündeme getirdim. Şehir hastaneleri, şahsımın, sağlık sistemimizin zirvesi olarak gördüğü bir hayaliydi. Hedefimiz hangi şikayetle olursa olsun, şehir hastanesi alanına giren bir vatandaşımızın başka hiçbir yere gitme ihtiyacı duymadan tüm teşhis ve tedavisinin burada yapılmasıydı. Böylece hem hastalarımızın teşhis ve tedavi kurumlarında geçirecekleri zaman azalacak hem sağlık hizmetleri birbirlerini tamamlayacak şekilde sunulacak hem de hizmet kalitesi artacaktır” diye konuştu.

“12.100 yatak, 2.831 poliklinik, 1.999 yoğun bakım yatağı, 410 ameliyathane”

Bugüne kadar, Yozgat, Mersin, Isparta, Adana, Kayseri, Elazığ, Eskişehir, Manisa şehir hastanelerinin kamu-özel ortaklığı formülüyle inşa edilerek hizmete alındığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin de ilave edilmesiyle tamamı nitelikli, 12 bin 100 yatak, 2 bin 831 poliklinik, bin 999 yoğun bakım yatağı ve 410 ameliyathane sayısına ulaşıldığını belirtti. Savunma sanayisi gibi ilaç ve tıbbi teknoloji alanında da Türkiye’nin dışa bağımlılıktan kurtarılması gerektiğinin önemine değinen Erdoğan, “İhracatçı ülke haline gelmeliyiz. Ankara Şehir Hastanemiz’in merkezinde yer aldığı bölgede 600 dönümlük sağlık vadisi ve yaşam bilimleri teknoloji geliştirme bölgesi kuracağız” dedi.

“Amacımız cazibe merkezi oluşturmak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:
“Bu konuda gerekli tüm araç ve gereci 600 dönümlük bölgede inşa edeceğimiz yerlerde üretmeye başlayacağız. Burada garbın ilmini de alacağız, onlarla birlikte yatırımlara da gireceğiz ve kendi kendimize yeter hale geleceğiz. Bu saydığımız üniversitelerimizde bu tür beyinler var, hocalarımız var, aynı şekilde yurt dışında olan hocalarımız var, onları da tekrar ülkemize davet edeceğiz. Burada bu işin üretimini bizzat yapar hale geleceğiz. Amacımız hekimlerimizin ve mühendislerimizin aynı endüstri çatısı altında çalışabileceği sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik bir cazibe merkezi oluşturmaktır.”

“Marka olacağına inanıyorum”

Ankara Şehir Hastanesi’nin kendi alanında bir marka olacağına inandığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanuni’nin torunları olarak halkımın bir sağlıklı nefesini bir devlete feda etmeye hazırız. Bilkent’teki Ankara Şehir Hastanesi Türkiye’ye ve Ankara’ya hayırlı olsun. Hastanenin kendi alanında bir marka olacağına inanıyorum. Bu eseri şehrimize kazandıran tüm sağlık bakanı arkadaşlarıma, görev yapan bakan yardımcılarıma, müsteşarlarıma özellikle çok çok teşekkür ediyorum. Yüklenici firmalara çok teşekkür ediyorum. Tabii ki burada bütünüyle tüm şehir hastanelerimizde ve diğer hastanelerimizde görev yapan doktorlarımıza, hemşirelerimize, sağlık memurlarına milletim adına şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun. Hastalara da Rabbimden acil şifalar niyaz ediyorum. Hastanemizde görev yapan personelimize de görevlerinde de kolaylıklar diliyorum” dedi.

Etlik Şehir Hastanesi'nin inşası sürüyor
Etlik Şehir Hastanesinin inşası sürdüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gelecek yıl sonuna kadar bu hastane de açılacak. Böylece Ankara’nın hastane noktasında sıkıntısını hemen hemen bitirme noktasına getireceğiz. Etlik Şehir Hastanesi 3 bin 300’ün üzerinde bir yatak kapasitesine sahip. Eminim şehir hastanelerimizden de en çok yine istemeyenler istifade edecek. Hele hele tıpta bunu hiç soramazsın. Bu ülkenin her vatandaşı gibi bu hizmetler onların da hakkıdır. Helali hoş olsun ancak her hizmetten sonuna kadar istifade etmeleri, yapılan her yeni işe karşı çıkmalarına engel olmuyor, biz yapacağız” dedi.

“Hedef dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında 2023 yılı hedeflerine dikkat çekerek, “Türkiye’ye kazandırdıklarımız bundan sonra yapmayı planladıklarımızın sadece altyapısı. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırarak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirdiğimizde Allah’ın izniyle önümüzde bizi yolumuzdan alıkoyacak hiçbir fani güç kalmayacaktır” diye konuştu.

“Avrupa’nın en büyük hastanesi” 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, törende yaptığı konuşmada, Ankara Şehir Hastanesi’nin Avrupa’nın en büyük, dünyanın üçüncü büyük hastanesi olduğunu belirterek, “Bu sağlık kompleksi, sadece bir hastane değil, her biri alanında özelleşmiş hastanelerden oluşan bir hastaneler şehridir” dedi. Bakan Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hayalim’ diye nitelendirdiği şehir hastaneleri zincirinin Başkent halkasını milletin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Sağlıkta Türkiye’nin çağ atladığı bir dönemin yaşandığını ifade eden Koca, bu dönemi vatandaşların layık olduğu hizmete en üst düzeyde kavuşmasını sağlayarak taçlandırmak istediklerini vurguladı.

“Son teknolojiyle donatıldı”

Ankara Şehir Hastanesi’nin 1 milyon 312 bin metrekare kapalı alana sahip 8 ayrı hastaneden oluştuğunu belirten Bakan Koca, hastane ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Genel hastane yanında, Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi, Nörolojik Bilimler ve Ortopedi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, toplamda 3 bin 704 nitelikli yatağa sahiptir. 674 adet yoğun bakım yatağı ile her düzeyde yoğun bakım hastalarımızı kabul edecektir. İçinde hibrit ameliyathane olarak adlandırılan son teknoloji ile donatılmış, müdahale ve görüntüleme işlemlerinin aynı anda yapılabildiği ameliyathaneler olmak üzere, toplamda 131 tam donanımlı ameliyathane mevcuttur. 904 adet hasta muayene odasında aynı anda hasta kabul edilebilecek kapasiteye sahiptir. Günde 30 bin hastaya hizmet vermesi beklenmektedir.”

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve beraberindekiler, kurdela keserek açılışı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından hastaneyi gezerek incelemelerde bulundu, tedavi gören hastalarla sohbet etti, geçmiş olsun dileklerini iletti ve çalışanlarla fotoğraf çektirdi.