T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1.355 Yataklı Bursa Şehir Hastanesi'nin Açılışını Gerçekleştirdi

Güncelleme Tarihi: 19/03/2020
Türkiye’nin 10’uncu şehir hastanesi Bursa Şehir Hastanesi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek, İstanbul-İzmir Otoyolu’nun 192 kilometrelik kısmı ve Türkiye’nin 10.uncu şehir hastanesi Bursa Şehir Hastanesi’ni hizmete açmak için düzenlenen ortak açılış törenine katıldı. Erdoğan ile birlikte açılış törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, Sağlık Bakanı Yardımcıları Halil Eldemir, Muhammed Güven, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Porf. Dr. Hilmi Ataseven de katılım sağladı.

Hedef 31 sağlık tesisini hizmete sunmak
Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada, 1.355 yatak kapasiteli Bursa Şehir Hastanesi’nin bünyesinde 6 ihtisas hastanesini barındırdığını belirterek, ‘’1 aydır hasta kabulü yapan hastanemiz 1-2 kişilik odaları kanepesi, buzdolabı, televizyonu ile otel standardında hizmet veriyor. Raylı sistemi 5,5 km uzatarak hastanemize getireceğiz. Bursa ile birlikte yatak kapasitesini 13.417’ye, hastane sayısını ise 10’a çıkarmış olduk. 44.846 yatak kapasiteli 31 sağlık tesisini milletimize sunmayı hedefliyoruz. Sadece Bursa’ya 68 sağlık tesisi kazandırdık. Osmangazi-Çekirge Devlet Hastanesi ile 7 sağlık tesisimize devam ediyoruz. Bursa’ya yaptığımız yatırım tutarı 50 katrilyonun üzerindedir’’ dedi. 

‘’Bu modeli tüm dünyada anlattık’’
Hastanede 356 hekim, binin üzerinde yardımcı sağlık personelinin görev alacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Burada önemli olan devletin kendi bütçesinden yapması uzun sürecek işler için özel sektörle bunu sunuyor olmamızdır. Bir röntgen için 7-8 ay sonraya randevu vermiyorlar mıydı? Şimdi öyle mi? Kamuya bu eserlerin devri yapıldığında herkes için iyi bir tabloyla karşı karşıya kalınacak. Bu modeli tüm dünyada anlattık. Herkes tarafından beğenildiğini gördük’’ diye konuştu.

 “Güney Marmara’nın tamamına hizmet verecek”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada şehir hastanesinin 1.355 yatağıyla Bursa’nın sağlık hizmetlerine hem sayısal anlamda hem de kalite anlamında büyük katkısı olacağını ifade ederek, şunları söyledi:
 “Şehir hastanemiz yaklaşık 475 bin metrekare kapalı alanı olup, 403 poliklinik, 217 yoğun bakım yatağı olmak üzere tamamı hasta mahremiyetine özen gösteren, nitelikli 1355 yatağı mevcuttur. 6 blokta inşa edilen kompleksimiz genel hastane, kadın doğum, kalp damar, onkoloji, fizik tedavi ile yüksek güvenlikli adlî psikiyatri hastanesinden oluşmaktadır. İstanbul-İzmir otoyolunun kritik noktasındadır. Sadece Bursa’ya değil Güney Marmara’nın tamamına hizmet verecektir. Şehir hastanelerimizi ileri seviye hastane olarak tanımlıyoruz. En yüksek standartta en ileri teknolojinin kullanıldığı hizmet ve eğitimin verildiği merkezler olmasını hedefliyoruz. Bursa şehir Hastanemiz de önemli bir örnek olarak hizmet verecektir. Kamu özel iş birliği sayesinde kısa sürede böyle bir tesisin açılması ayrıca iftihar kaynağımızdır. Emeği geçen her seviyede görev yapanlara teşekkür ediyorum. Bu vizyonun ortaya konulması, projenin tasarımında ve hizmete alınmasında öncülük eden başta zât- âliniz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.’

“Şehir hastaneleri eğitim ve araştırmanın merkezi olacak”
Şehir hastanelerinin son model teknoloji ve fizikî konforla sağlık alanında ulaşılan en son merhalesi olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Koca, “Yeni hastanelerimizi bir fırsata dönüştürüp üniversitelerle sinerji oluşturacak bir modelle en modern teknoloji ve en yüksek nitelikteki insan kaynağıyla vatandaşımızın hizmetine sunulduğu bir döneme geçmek istiyoruz. Şehir hastaneleri bir hayalin gerçek olmasıdır. Şehir hastaneleri sadece kamu özel iş birliğiyle yapılan hastaneler değil, yeni dönemde farklılık gösteren, bulunduğu bölgede son noktada sağlık hizmetinin verildiği, hastanın artık başka bir sağlık kuruluşuna sevk edilmediği, üniversitenin de olduğu, eğitim ve araştırmanın olduğu merkezler olacaktır” şeklinde konuştu. 

Açılış töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve beraberindeki heyet, Bursa Şehir Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. Erdoğan ve Koca, hastanede tedavi gören hastaları da ziyaret ederek, geçmiş olsun dileklerini iletti.