Elazığ Şehir Hastanesi
19 Temmuz 2019

Türkiye'de 6. Şehir Hastanesi Hizmete Girdi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün yaptırdığı 1.038 yataklı Elazığ Şehir Hastanesi, 2018 yılının Ağustos ayında hizmet vermeye başladı. 2017 yılında Mersin, Yozgat, Isparta, Adana, 2018 yılında Kayseri'de sonra hizmete giren 6. şehir hastanesi oldu. 

Elazığ Şehir Hastanesi'nde 334 adet tek kişilik, 169 adet çift kişilik oda yer alıyor. Hastane 227 adet poliklinik odası, 39 adet ameliyathane, 28 adet hemodiyaliz ünitesi,17 adet kemoterapi ünitesi, 114 yataklı yetişkin yoğun bakım ünitesi, 46 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitesi ile hizmet veriyor.  Elazığ Şehir Hastanesi, bölgedeki sağlık hizmet kalitesini en yüksek seviyeye çıkaracak. Kampüse gelen her hasta ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetine tek bir kampüste ulaşabilecek. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde 69 ünit, 2 ameliyathanesi yer alıyor. Kampüste onkoloji tanı ve tedavi merkezi, genetik, erişkin yanık merkezi, erişkin kalp merkezi, diyaliz merkezi, göz bankası, iyot tedavi alanı, taş kırma ünitesi, radyoterapi, palyatif bakım, uyku laboratuvarı, geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında servisler, merkezler bulunuyor.

Bina sahip olduğu teknik özellikleriyle en yüksek standartlara sahip. Binanın tümü otomasyon sistemiyle donatıldı.  Elazığ  Şehir Hastanesi depreme dayanıklı tasarımıyla dikkat çekiyor. Hastanede 872 adet sismik izolatör kullanıldı. Hastane kampüsünde ayrıca hasta transferinde zaman kazandıracak helikopterlerin kalkış ve inişi için alan da ayrıldı. 2 helipad yapıldı. Hastaneye araçla gelecek vatandaşların, sağlık çalışanlarının otopark sıkıntısı yaşamaması için 1.871 araçlık kapalı, 487 araçlık açık otopark alanı inşa edildi.