1.875 Yataklı Gaziantep Şehir Hastanesi Yükseliyor
19 Mart 2020Gaziantep Şehir Hastanesi yükseliyor


Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine sağlık yatırımları hızla devam ediyor. Bir dev sağlık yatırım projesi de Gaziantep’ten yükseliyor. Gaziantep’in en modern sağlık tesisi olacak şehir hastanesinde çalışmalar hızla devam ediyor.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, 2017 yılından bu yana hizmete açtığı şehir hastanelerinin ardından yenilerini tamamlayarak, hizmete almak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi ve kültürel mirasıyla öne çıkan Gaziantep’in aldığı göç nedeniyle her geçen gün artan sağlık ihtiyaçlarına cevap verebilmek için modern, yüksek kalitede sağlık hizmeti verecek sağlık yatırımları planlandı. Bunlardan biri de şehir hastanesi. 

Sağlık alanında çağ atlatacak

İnşaat çalışmaları devam eden Gaziantep Şehir Hastanesi, sadece kente değil, bölgeye de sağlık hizmetleri alanında sınıf atlatacak. 2020 yılında tamamlanarak, hizmete girmesi planlanan şehir hastanesinin yatak kapasitesi 1.875. Genel Hastane’de 703 yatak, Onkoloji Hastanesi'nde 197 yatak, KVC Hastanesi’nde 204 yatak, Kadın Doğum Çocuk Hastanesi’nde 459 yatak, Fizik Tedavi Rehalibitasyon (FTR) Hastanesi'nde 150 yatak, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri (YGAP) Hastanesi'nde 100 yatak yer alacak, Psikiyatri için 48 yatak, yanık tedavi merkezi için 14 yatak ayrıldı. Tek kişilik oda sayısı 872, çift kişilik oda sayısı 363. Son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak şehir hastanesi 62 ameliyathanesi, 60'ı yenidoğan, 277 yataklı yoğun bakım ünitesi, 475 polikliniği ile hizmet verecek. Diyaliz merkezinde 30 yatak planlaması yapıldı.