Adana ve Osmaniye'de 2 devlet hastanesinin ihalesi yapıldı
19 Temmuz 2019


  • Osmaniye Devlet Hastanesi
  • Osmaniye Devlet Hastanesi
  • Osmaniye Devlet Hastanesi
  • Adana Seyhan Devlet Hastanesi
  • Adana Seyhan Devlet Hastanesi
  • Adana Seyhan Devlet Hastanesi
  • Adana Seyhan Devlet Hastanesi
  • Adana Seyhan Devlet Hastanesi
  • Adana Seyhan Devlet HastanesiSağlık Bakanlığı, Türkiye’nin dört bir yanında sağlık alanındaki yatırımlarına yenilerini ekliyor. Adana ve Osmaniye’de yatak kapasitesi 750’yi bulan iki ayrı devlet hastanesinin ihalesi gerçekleştirildi. 

Adana ve Osmaniye, son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılmış, bulundukları kentlerde sağlıkta kalite standartını yükseltecek iki ayrı hastaneye kavuşacak. 150 yatak kapasiteli Adana Seyhan Devlet Hastanesi’nin ihalesi 26 Mart Salı günü, 600 yatak kapasiteli Osmaniye Devlet Hastanesi’nin ihalesi ise 28 Mart Perşembe günü Sağlık Bakanlığı’nda yapıldı. Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihaleye yoğun katılım oldu. Osmaniye Devlet Hastanesi’nin ihalesine 12 firma, Adana Seyhan Devlet Hastanesi’nin ihalesine 18 firma katıldı. Firmaların teklifleri alındı, komisyonda teklifler incelenecek. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından sözleşme imzalanarak, inşaata başlanacak.

Osmaniye’ye dev sağlık eseri

Osmaniye, yatırım programına alınan hastanenin tamamlanmasıyla kentte sağlık hizmetinin en yüksek kalitede verileceği tesise kavuşacak. 600 yataklı olacak hastanede 229’su tek yataklı, 164’ü iki yataklı olmak üzere toplam 393 nitelikli oda yer alacak. Hastane uluslararası standartlarda 24 ameliyathane, her branştan 199 poliklinik ile hizmet verecek. Yoğun bakım ünitesinde toplam 119 yatak olacak. 67 yatak genel yoğun bakım, 6 yatak KVC, 13 yatak çocuk yoğun bakım, 33 yatak yeni doğan yoğun bakım için ayrılacak. Acil serviste ise 104 yatak planlaması yapıldı. Son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla hizmet verecek görüntüleme oda sayısı 25 olacak. 

Güney Seyhan’a 150 yataklı hastane
Adana’nın Güney Seyhan, çok daha modern koşullarda hizmet verecek, hizmet standardını yükseltecek yeni devlet hastanesi kazanacak. 150 yatak kapasiteli olarak planlanan yeni devlet hastanesinde hasta ve refakatçi konforunun gözardı edilmediği 56’sı tek yataklı, 36’sı iki yataklı toplam 92 adet nitelikli oda yer alacak. Hastane tamamlandığı zaman, 4 ameliyathane, 42 poliklinik, 16’sı genel yoğun bakım, 6’sı yeni doğan yoğun bakım olmak üzere 22 yataklı yoğun bakım ünitesi ile hizmet verecek. Hastalıkların teşhis ve tanısında zaman kaybının önüne geçecek, son teknolojiye sahip tıbbi cihazların yer aldığı 8 görüntüleme odası bulunacak.