Özbek-Türk Sağlık İş Forumu Taşkent’te Yapıldı
11 Aralık 2019
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Özbekistan’da düzenlenen Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ve Fuarı’na katıldı. İki ülke arasında sağlık alanında 11 ayrı anlaşmaya imza atıldı.

Özbek-Türk Sağlık İş Forumu, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'nın katılımıyla düzenlenen ve üç gün süren foruma Türkiye'den 80 firma katıldı. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya Özbekistan’da Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Cumhurbaşkanlığı Gıda Politikaları Kurulu üyeleri Sema Ramazanoğlu, Gülşen Öztürk,  Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Selami Kılıç, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Dr. Mahir Ülgü, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz eşlik etti.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, forumun açılışında yaptığı konuşmada, sağlık alanındaki stratejik öneme haiz iş birliğinin geliştirilmesi için gerekli adımların atıldığını ifade etti. Koca, sağlık yatırımları, sağlık bilişim sistemleri, uluslararası hasta tedavisi, ilaç, tıbbi cihaz, kozmetik ve diğer alanlarda faaliyet gösteren 80’e yakın Türk firmasının her iki ülke arasındaki iş birliğine katkı vermek adına Özbek meslektaşlarıyla bir araya geleceğini söyledi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Özbekistan ve Türkiye arasındaki sağlık alanındaki iş birliğinin 1997’de imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütüldüğünü hatırlattı. Koca, 14 Şubat 2019’da imzalanan ‘İş birliği Yol Haritası’ ve 2019-2020 yıllarını kapsayan dönemde iki ülkenin sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi, sağlık turizmi, sağlık endüstrileri, eğitim, PPP, ortak sağlık haftaları, sosyal güvenlik, tele-tıp, tıbbi ve sosyal yardım alanlarında iş birliğinin geliştirilmesinin öngörüldüğünü kaydetti.

“Sağlık müşaviri göreve başlayacak”
Özbek-Türk Sağlık İş Forumu ile eş zamanlı olarak Taşkent’te düzenlenen Ortak Sağlık Haftası’nın her iki ülke arasındaki kardeşlik hukukunu taçlandıracağını ifade eden Koca, şöyle konuştu:
“İki ülke arasındaki iş birliğimizi yerinde takip etmek üzere, bir sağlık müşavirini yakın zamanda Taşkent Büyükelçiliğimiz’de görevlendireceğimiz müjdesini vermek isterim. Bakanlığıma bağlı kanunla kurulan ve özel sektör dinamizmiyle hareket eden USHAŞ’ın başta uluslararası hasta tedavisi, ilaç ve tıbbi cihaz, sağlık bilgi sistemleri, sağlık yatırımları ve hizmet alımları ile eğitim konuları olmak üzere sağlık alanının tüm bileşenlerinde her iki ülke arasındaki sağlık pazarına yeni bir heyecan getireceğine olan inancım tamdır.”

Sağlık alanında 11 anlaşmaya imza atıldı
Bakan Koca, daha sonra Özbekistan Sağlık Bakanı Alisher Shadmanov ile iki ülke arasındaki niyet beyanı anlaşmasını imzaladı. Ayrıca Türkiye ve Özbekistan arasında sağlık alanında 11 ayrı anlaşmaya imza atıldı. Forumda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Taşkent Tıbbiyat Merkezi tarafından fahri profesörlük unvanı ve sağlık alanındaki çalışmaları nedeniyle ödül takdim edildi.
Törenin ardından Bakan Koca, beraberindeki heyetle fuar alanındaki stantları ziyaret ederek, yetkililerden bilgi aldı.

Taşkent’te temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, 16 Numaralı Acil Hastanesi ile SAMPİ Pediatrik Hastanesi’nde, Türk hekimlerin tedavi ettiği Özbek hastaları odalarında ziyaret eden Bakan Koca, geçmiş olsun dileklerini iletti.