Samsun'a 3 yeni hastane
02 Temmuz 2018  • 19 Mayıs Devlet Hastanesi
  • Salıpazarı Devlet Hastanesi
  • Kavak Devlet Hastanesi


Samsun'a 3 yeni hastane 

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, Samsun'un 3 ilçesine 3 yeni devlet hastanesi kazandıracak. 3 hastanenin ihalesi yapıldı. Teklif dosyaları incelendikten sonra en uygun teklifi veren firma ile sözleşme imzalanarak inşaata başlanacak.

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yatırım programı kapsamına alınan, ilçe ile aynı adı taşıyacak 19 Mayıs Devlet Hastanesi 40 yatak kapasiteli olacak. Modern mimari yapıya sahip olacak hastane, güçlü altyapı, teknoloji imkanlarıyla donatılacak. Hastanenin ihalesi 20 Haziran tarihinde Sağlık Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. İhaleye 12 firma katılarak teklif verdi. Teklif dosyalarının incelenme süreci de başlamış oldu. 21 Haziran tarihinde ise 40 yatak kapasiteli Samsun Kavak Devlet Hastanesi, 40 yatak kapasiteli Salıpazarı Devlet Hastanesi’nin ihalesi gerçekleştirildi. İhale sürecinin ardından sözleşmesi imzalandıktan sonra hastane inşaatlarına başlanarak en kısa sürede tamamlanması hedefleniyor. Her bir hastane yaklaşık 8 bin metrekare alana inşaa edilecek. 
 
Yüksek standartta sağlık hizmeti

Diyaliz ünitesinden, ağız ve diş sağlığına yönelik hizmet verecek ünitlere kadar hastanede her detay düşünüldü. Samsunlular’ın yüksek standartta, konforlu sağlık hizmeti alabilmesine yönelik yapılan proje çalışmalarında odalar tek ve çift kişilik olarak dizayn edildi. Tek yataklı oda sayısı 14, iki kişilik oda sayısı 6 olarak planlandı. Diyaliz ünitesi 10 yatakla hizmet verecek. Poliklinik sayısı 16 olarak planlandı. Hastanelerde diş ve ağız sağlığına yönelik hizmet verecek 5 ünit ayrılacak. Projelerde 2 ameliyathane yer aldı. Hastanelerde yoğun bakım ünitesi 4 yatakla hizmet verecek. Hastanelerde 2 palyatif, 3 SDL yatak yer alacak. Yanık odasında 2 yatak bulunacak. Sosyal donatı alanları ile birlikte 56 araçlık otopark alanı da inşa edilecek.