Elazığ Şehir Hastanesi Hasta Kabulüne Başladı
12 Kasım 2018
Elazığ Şehir Hastanesi hasta kabulüne başladı

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün yaptırdığı 1.038 yataklı Elazığ Şehir Hastanesi, tamamlandı ve hasta kabulüne başladı. Güçlü altyapısı ve teknoloji yatırımlarıyla öne çıkan Elazığ Şehir Hastanesi, şehrin en büyük projesi olarak birçok ilki bünyesinde barındırıyor. Hastane sağlık alanında son teknolojiye sahip cihazlarla hizmet verecek, bölgenin adeta sağlık üssü olacak. Elazığ Şehir Hastanesi, bölgenin tüm sağlık ihtiyaçlarına çözüm olmayı hedefliyor. Sadece Elazığ’a değil, bölgedeki diğer illerden gelen hastalara da hizmet verecek. Hastanede 334 adet tek kişilik, 169 adet çift kişilik oda yer alıyor. Hastane 227 adet poliklinik odası, 39 adet ameliyathane, 28 adet hemodiyaliz ünitesi,17 adet kemoterapi ünitesi, 114 yataklı yetişkin yoğun bakım ünitesi, 46 yataklı yenidoğan yoğun bakım ünitesi ile hizmet verecek.

Nitelikli üstün hizmet
Elazığ Şehir Hastanesi, bölgedeki sağlık hizmet kalitesini en yüksek seviyeye çıkaracak. Kampüse gelen her hasta ihtiyaç duyduğu sağlık hizmetine tek bir kampüste ulaşabilecek. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 69 ünit, 2 ameliyathanesiyle hizmet verecek.  Kampüste onkoloji tanı ve tedavi merkezi, genetik, erişkin yanık merkezi, erişkin kalp merkezi, diyaliz merkezi, göz bankası, iyot tedavi alanı, taş kırma ünitesi, radyoterapi, palyatif bakım, uyku laboratuvarı, geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında servisler, merkezler bulunuyor.

En yüksek standartlara sahip
Bina sahip olduğu teknik özellikleriyle en yüksek standartlara sahip. Binanın tümü otomasyon sistemiyle donatıldı.  Elazığ  Şehir Hastanesi depreme dayanıklı tasarımıyla dikkat çekiyor. Hastanede 872 adet sismik izolatör kullanıldı. Hastane kampüsünde ayrıca hasta transferinde zaman kazandıracak helikopterlerin kalkış ve inişi için alan da ayrıldı. 2 helipad yapıldı. Hastaneye araçla gelecek vatandaşların, sağlık çalışanlarının otopark sıkıntısı yaşamaması için 1.871 araçlık kapalı, 487 araçlık açık otopark alanı inşa edildi.