İstanbul İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü
04 Nisan 2019


  • ikitelli1.jpg


Mega kente mega şehir hastanesi


Mega kent İstanbul, şehir hastanesine kavuşacak. Dünyanın sayılı metropolleri arasında yer alan İstanbul, sağlık alanında bu dev yatırımın hayata geçmesiyle hem vatandaşlarımıza hem de sağlık turizmi alanında yabancı hastalara sağlık hizmeti sunacak.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün yaptırdığı İstanbul İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü’nde inşaat çalışmaları devam ediyor. 2.682 yataklı sağlık kampüsünde 8 hastane olacak. 445 yataklı genel hastane, 359 yataklı kadın doğum hastanesi, 521 yataklı çocuk hastanesi, 367 yataklı onkoloji hastanesi, 327 yataklı KVC hastanesi, 311 yataklı ortopedi-nöroloji hastanesi, 200 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi, 128 yataklı psikiyatri hastanesi, 24 yataklı tutuklu birimi yer alacak. Bir milyon metrekare üzerinde inşaat alanına sahip olacak hastane dünyanın en büyük hastaneleri arasında yer alacak. İnşaat, medikal ekipman ve medikal hizmetlerde en son teknoloji kullanılacak. Her branştan 836 poliklinikte çok daha modern, konforlu ünitelerde vatandaşlarımız muayene olacak. 

Kampüs adeta bir şehir gibi
İnşa edildiği alan, sahip olduğu yatak sayısı odalar, günlük hasta trafiği düşünüldüğünde adeta tek başına bir şehir gibi olacak sağlık kampüsü. Hastanede 1.052 adet tek kişilik oda, 477 adet çift kişilik oda planlandı. Hastalar, içinde tuvalet ve banyosu, elbise dolabı, buzdolabı bulunan konforu en üst seviyeye çıkaran odalarda tedavi imkanına erişecek. Hasta parametrelerinin en yüksek seviyede takip ve ölçümüne olanak sağlayan yoğun bakım ünitesi 304 yatakla hizmet verecek. Yüksek hijyen seviyesinde, uluslararası standartlarda donanıma sahip 89 ameliyathane olacak.