Batman ve Malatya'ya 300 Yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi
04 Nisan 2019


  • Malatya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi
  • Malatya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi
  • Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi
  • Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi


Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, Malatya ve Batman illerine Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi kazandırmak üzere çalışmalarına hız kazandırdı. 300 yatak kapasiteli olacak hastanelerde inşaat çalışmalarında sona yaklaşılıyor. 

Batman ve Malatya’da kendi alanında sağlık ihtiyaçlarına çözüm olacak iki kadın doğum ve çocuk hastanesi için inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Malatya’da 1 blok, 15 kat halinde inşa edilen hastane 300 yataklı olacak. 91’i tek yataklı, 117’si iki yataklı olmak üzere toplamda 208 nitelikli odası olacak. Hastanede 7 ameliyathane planlandı. Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde 32 yatak yer alacak.  Hastane tamamlandığında, 58 poliklinik ile hizmet verecek. Hastane son teknolojiye sahip görüntüleme cihazları ile donatılacak. Toplam 15 görüntüleme odası yer alacak. Bunun 5’i röntgen, 3’ü ultrason, 2’si tomografi, 1’i MR odası olacak.  Malatya kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Batman’da 300 yatak kapasiteli Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin inşaat çalışmalarında da kısa sürede büyük aşama kaydedildi. 8 blok, 10 kat halinde inşa edilen hastane 58 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Hastane tamamlandığında, toplam 196 nitelikli oda, 8 ameliyathane, 89 poliklinik ile hizmet verecek. Genel yoğun bakımda 17, koroner yoğun bakımda 15, çocuk yoğun bakımda 17 yatak yer alacak. Olası riskli ve erken doğumlarda anne ve bebek sağlığı için tüm önlemler alındı. Hastane 8 kuvöz bulunacak, yeni doğan yoğun bakımda 20 yatak ile hizmet verilecek. Bekleme süresini azaltacak, daha kısa sürede, doğru, güvenilir sonuç alınmasına imkan sağlayacak son teknolojiye sahip görüntüleme cihazları yer alacak. Hastanede toplam 11 görüntüleme odası yer alacak.