Kastamonu Abana Entegre İlçe Hastanesi
19 Temmuz 2019


Yatırımlar Genel görsel en yeni.jpg

Kastamonu Abana'ya İlçe Entegre Hastanesi Yapılacak


Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, Kastamonu Abana’ya yapmayı planladığı yeni devlet hastanesiyle ilçede sağlıkta hizmet kalitesini daha da yukarı taşıyacak. 10 yatak kapasiteli olacak ilçe entegre hastanesi, Abana’nın sağlık alanında modern yatırımı olarak hayat bulacak. 

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin 81 ilinde sağlık yatırımlarına hızla devam ediyor. Kent merkezlerinden, ilçelere, mahallere kadar sağlık yatırımları daha güçlü hale geliyor. Büyük ölçekli şehir hastanelerinden, devlet, eğitim araştırma hastanelerine, aile sağlığı merkezlerinden, diş sağlığı merkezlerine, ilçelerde hizmet veren entegre ilçe hastanelerine kadar yapılan planlama kapsamında sağlık yatırımları hayata geçiriliyor. Türkiye’de 7 bölge 81 ilde sağlık yatırımları yükselirken, Kastamonu ilinde ikinci basamakta hizmet veren bugüne dek toplam 918 yataklı 25 adet sağlık yatırımı inşa edildi. 10 yataklı entegre ilçe hastanesinden, 500 yatak kapasiteli devlet hastanesine kadar ihtiyaç duyulan sağlık yatırımları hizmete girdi. 

İlçelerde yaşayan vatandaşların sağlık hizmetlerine en kolay, hızlı şekilde erişimlerini sağlamak amacıyla yapılan ilçe entegre hastaneleri ise hayati öneme sahip. Kastamonu’nun Abana ilçesinde mevcut faaliyette bulunan ilçe entegre hastanesi yenilecek. Modern mimari, yüksek teknoloji ile donatılacak hastane sayesinde sağlıkta hizmet kalitesi yükselecek.  Abana ilçesine yapılması planlanan hastane, diğer ilçelerdeki entegre hastaneler gibi 10 yataklı olacak. Bir bloktan oluşan 10 yatak kapasiteli entegre ilçe hastaneleri 3.143 metrekare toplam kapalı alana sahip oluyor. Acil servis ise 400  metrekare alan üzerine inşa ediliyor. Bu serviste 1 acil poliklinik odası, 6 müşahade yatakla hizmet veriliyor. 6 polikliniğe sahip entegre ilçe hastanelerinde, 2’si tek yataklı, 4’ü iki yataklı olmak üzere toplam 6 oda bulunuyor. 10 yataklı entegre ilçe hastanesi tamamlandığı zaman Abana ilçesinde yaşayanlar çok daha modern konforlu ünitelerde muayene olacak.