Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Bursa Şehir Hastanesi'ni Ziyaret Etti
10 Eylül 2019

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 16 Temmuz’da hasta kabul etmeye başlayacak Bursa Şehir Hastanesi’nde incelemelerde bulundu. 

Türkiye’nin 10. Şehir hastanesinin yapımı tamamlandı. Bursa Şehir Hastanesi 16 Temmuz’da hasta kabulüne başlayacak. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bakan Yardımcısı Halil Eldemir, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven ve beraberindeki heyet Bursa Şehir Hastanesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. 

Sağlık üssü olacak
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Salı günü Bursa Şehir Hastanesi’nin hasta kabulüne başlayacağını belirterek, ‘Fiziki yapısıyla, branş çeşitliliğiyle, ileri teknolojik yapısıyla, özellikle yanık merkezi dahil olmak üzere kalp, onkoloji, kadın doğum, psikiyatri ve fizik tedavi gibi branş hastaneleriyle bölgenin sağlık üssü olabilecek bir hastanemiz” dedi. 475 bin metrekare kapalı alana sahip Bursa Şehir Hastanesi’nin 1.355 yatak, 49 ameliyathane ile hizmet vereceğini kaydeden Bakan Koca, ‘Son derece yetkin bir şekilde planlanmış bir hastanemiz. Yer yer üniversite ile de işbirliğinde olan Türkiye GENOM ve Türkiye kanser gen projeleri ile ilgili klinik araştırmaların yapılabileceği bir hastane olarak da önemli bir sağlık üssü olacak” diye konuştu. 

Şehir hastanelerini sağlığın geldiği en üst noktada konumlandırmayı hedeflediklerini vurgulayan Koca, şöyle devam etti:
“Şehir hastanelerini ileri teknolojisiyle, branş çeşitliliğiyle ve disiplinleriyle yetkin olan ve hastanın artık şehir hastanesinden başka bir hastaneye veya ile sevk edilmediği bir hastane olarak konumlandırıyoruz.”

Şehir hastanesi yaklaşık 5 milyon kişiye hizmet verecek
Şehir hastanelerini, bulundukları bölgede en kapsamlı hizmeti veren yerler olması için yaptıklarını söyleyen Bakan Koca, “Hastanın başka illere sevk edilmeyeceği hastaneler olarak kurguluyoruz. Güney Marmara bölgesinde 5 milyona yakın vatandaşımıza hizmet etmek üzere konumlandırılmış bir hastane. Ulaşımla ilgili de çalışmaların ciddi şekilde yürütüldüğünü gördük. Bu anlamda kamulaştırmayla da ilgili acil olarak çıkması için Cumhurbaşkanı’mızın onayıyla ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çalışacağız. Ayrıca taşınan hastaneler de sağlık ve eğitim amaçlı kullanılacak. Sağlık turizminde önemli bir mesafe kat edeceğiz” diye konuştu.

Bakan Koca, daha sonra hastanede birimleri gezerek, son çalışmalara ilişkin bilgi aldı.