Başakşehir Şehir Hastanesi 1. Etabı Hizmete Açıldı
01 Haziran 2020İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi ilk etabı hizmete girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferansla katılımıyla İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi hizmete alım ve yerli solunum cihazı teslim töreni düzenlendi. 

Yoğun bakım ihtiyacının yüksek olduğu yeni tip Koronavirüs ile mücadele döneminde büyük olanaklar sunan şehir hastanelerinden biri daha hizmete girdi. Başakşehir Şehir Hastanesi’nin açılan ilk etabı 1.035 yatak ile hizmet verecek. Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, video konferans ile katıldı. Şehir hastanesinden video konferansa katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastane ile ilgili bilgiler verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Denetim ve Müşavirlik Hizmetleri Daire Başkanı Dündar Arif Ekinci de törene katıldı. 

Hastane 20 Mayıs’ta Tam Kapasite İle Hizmet Vermeye Başlayacak
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başakşehir Şehir Hastanesi’nin hizmete giren ilk etabının Türkiye’ye ve İstanbul’a hayırlı olmasını dileyerek, hastanenin ikinci etabının 20 Mayıs‘ta açılacağı müjdesini verdi. Erdoğan, “Dünyanın koronavirüs salgınıyla adeta kavrulduğu bir dönemde bu açılışı yapmamız şüphesiz çok daha önemlidir. Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin dahi çöktüğü, insanların evlerinde, hastane koridorlarında yetersiz müdahale sebebiyle öldüğü bir dönemde elimizdekinin kıymetini iyi bilmeliyiz” dedi. Bugüne kadar Yozgat, Bursa, Isparta, Mersin, Adana, Kayseri, Elazığ, Manisa, Eskişehir, Ankara Bilkent Şehir Hastaneleri’nin hizmete alındığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışı yapılan Başakşehir Şehir Hastanesi’nin 2 bin 682 yatak kapasitesiyle birlikte, şehir hastanelerinin toplam yatak kapasitesinin 16 bin 99’a çıktığını vurguladı. Şehir hastanelerinin sağlık hizmetindeki önemine dikkat çeken Erdoğan, şehir hastanelerinin Türkiye’nin sağlık turizminin de lokomotifi olacağını söyledi.

Pandemi Hastaneleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeşilköy ve Sancaktepe’de yapımı devam eden pandemi hastanelerine de değinerek, şunları söyledi:
‘Yeşilköy Havalimanı’nın bir bölümüne ‘45 günde bin yataklı hastane inşa edeceğiz’ dedik tek odalı olmak üzere. Şu anda yoğun bir şekilde çelik konstrüksiyondan oluşmak kaydıyla bu hastanemizin inşası devam ediyor. Aynı şekilde yine Sancaktepe’de aynı oda sayısına sahip bir başka hastaneyi daha yapıyoruz. Bunlar her odasında gerekli olan banyosu, tuvaletiyle birlikte bütün ihtiyaçlara cevap verecek şekilde yapılıyor.”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeşilköy ve Sancaktepe’de yapılacak hastanelerin hava ulaşımlarının olacağını vurgulayarak, böylelikle bu hastanelerin uluslararası camiaya da hizmet verme imkânının olacağını belirtti.
Sadece bugüne değil 10 yıl sonrasına da hizmet verecek bir yatırım yaptıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık alanında yapılan reformlarla hem altyapıyı hem de sistemi güçlendirdiklerini kaydetti.

8 Ayrı Branş Hastanesi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, törende yaptığı konuşmada, Başakşehir Şehir Hastanesi’nin 8 ayrı branş hastanesini içinde barındırdığını belirterek, bu hastanelerin genel hastane, çocuk hastanesi, ortopedi-nöroloji hastanesi, kadın doğum hastanesi, KVC hastanesi, onkoloji hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ile psikiyatri hastanelerinden oluştuğunu söyledi. Hastanenin, tamamı hizmete girdiğinde Avrupa’nın tek kampüste en fazla yoğun bakım kapasitesine sahip hastanesi olacağını vurgulayan Koca, binanın 2 bin 68 deprem izolatörünün kullanıldığı tek blokta en büyük yapı olduğuna da dikkati çekti. Koca, “Bugün kadın doğum ve çocuk hastanelerinin yataklı servislerini hizmete almış oluyoruz. Şimdilik bu bölümleri pandemi hastanesi olarak kullanacağız. Doğrudan hasta muayenesi şeklinde değil, il genelinde yatış kararı verilmiş hastalarımızın 112 aracılığıyla nakledilerek yatırılması planlandı” ifadelerini kullandı.

 “Her hasta odası yoğun bakıma dönüştürülebilme özelliğine sahip”
Diğer şehir hastanelerinde olduğu gibi Başakşehir Şehir Hastanesi’nin her hasta odasının gerekli ekipmanla yoğun bakıma dönüştürülebilme özelliğine sahip olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca, “Tomografi, ultrason acil görüntüleme merkezinde tomografi ve röntgen cihazları hazır durumdadır. Hastane en gelişmiş tıbbi görüntüleme cihazlarıyla donatılmıştır. Toplamda 7 adet tomografi, 7 adet MR cihazı mevcut. Ekokardiyografi ile birlikte 24 ultrason cihazı var. Özellikle kanser tanısında kullandığımız PET-CT ve SPECT/CT cihazları da toplamda 4 tane planlanmış durumda. Hastane tümüyle devreye girdiğinde hem teşhis hem de tedavide en gelişmiş cihazların hizmet verileceği şekilde planlandı” dedi.

 “155 yoğun bakım yatağı faaliyete geçecek”

Şu anda pandemi hastanesi olarak acil laboratuvarının hizmet vereceğini belirten Koca, “Pandemi sürecinde kurulmuş olan laboratuvar gerekli tetkik ve testleri çalışabilecek düzeyde planlandı. Ayrıca bu dönemde bizim için önemli olan immün plazma için de kan transfüzyon merkezi donanımı tamamlanmış durumda. Kan ürünleri 7/24 hazırlanabilmektedir. Kovit hastaları için de immün plazma üretimi gerçekleştirilebilecek altyapıya sahip olduğunu da söylemek istiyorum” diye konuştu. 450 yoğun bakım yatağının 155’inin hizmete alındığını kaydeden Bakan Koca, 155 ventilatörün her bir yoğun bakım odasına konulduğunu ve faaliyete geçtiğini söyledi. 

Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise yerli solunum cihazına ilişkin brifing verdi.