Muğla'da 5 İlçeye 5 Sağlık Yatırımı
10 Kasım 2020

Turizmin gözde merkezlerinden Muğla’da yatak kapasitesi 675’i bulan 5 farklı sağlık yatırımı gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Muğla’nın Milas, Yatağan, Bodrum, Seydikemer ve Marmaris ilçelerinde gerçekleştirilen yatırımlar, modern mimarisi, son teknolojiyle donatılmış sağlık altyapısı, her kademeden tecrübeli personeliyle şehrin sağlıkta hizmet kalitesini yükseltecek.

5 ilçede inşa edilen hastaneler, deprem anında operasyonel faaliyetlere devam edilmesine imkan sağlayacak, depremin etkisini en aza indirecek izolatörlerle donatılacak.

 

Milas Devlet Hastanesi Hizmete Girdi

Muğla’nın Milas ilçesindeki 150 yataklı Milas Devlet Hastanesi hizmete girdi.

Toplam 23 bin 477 metrekare kapalı alana sahip hastanenin, farklı branşlardan oluşan 32 polikliniği, uluslararası standartlarda, yüksek hijyen şartlarına sahip 6 ameliyathanesi bulunuyor. 16 müşahede yatağının bulunduğu acil servis 3 poliklinikte hasta kabul ediliyor. 21 yoğun bakım yatağına sahip yeni devlet hastanesi ayrıca 12 diyaliz yatağı, 6 doğum odası ile hizmet veriyor.

 

Yatağan’da Sona Yaklaşılıyor

Yatağan 100 yataklı devlet hastanesinde açılış için geri sayım başladı.

Sonbaharda hizmete girmesi planlanan yeni devlet hastanesi toplamda 20 bin 471 metrekare kapalı alana sahip. 14 diyaliz yatağı, 6 yoğun bakım yatağı, 23 poliklinik, 5 ameliyathanesiyle ve tam teşekküllü altyapısıyla ilçenin sağlık hizmetine önemli ölçüde katkı sunacak.


Bodrum’a 150 Yataklı Hastane İnşa Edilecek

Muğla’nın turizm kalesi Bodrum, yüksek teknolojiye sahip 150 yataklı yeni devlet hastanesine kavuşacak.

Bulunduğu lokasyon, teknik ve teknolojik altyapısı ile bölgenin şifa merkezi olacak hastanede, 62 poliklinik hasta kabulü yapacak. 31 yoğun bakım yatağı, 26 acil müşahede yatağı, 11 diyaliz yatağı, 7 doğum odası, 5 ameliyathane ile hizmet verecek.

 

Marmaris ve Seydikemer’in Sağlık Altyapısı Güçleniyor

Muğla Seydikemer’de 150, Marmaris’te 125 yataklı iki yeni devlet hastanesi inşa edilecek.

Modern mimarisi ve son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak olan 125 yataklı Marmaris Devlet Hastanesi’nde 50 adet tek yataklı, 27 adet iki yataklı hasta odası yer alacak. 5 ameliyathanenin bulunacağı hastanede, her branştan 50 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. 12’si yetişkin, 9’u yenidoğan olmak üzere yoğun bakımda 21 yatakla hizmet verilecek. Diyaliz ünitesinde 18 yatak, palyatif serviste 10 yatak, yanık ünitesinde 2 yatak yer alacak. Depreme karşı koruyucu sistemlerden, olası yıkıcı etkileri minimize eden 155 adet deprem izolatörü yerleştirilecek.

Kapasitesi, alt yapısı ve konumu ile bölgenin can damarı olacak 150 yataklı Seydikemer Devlet Hastanesi, son teknolojiye sahip tıbbi görüntüleme cihazlarıyla donatılacak. Uluslararası standartlarda hizmet verecek 4 ameliyathane ile 36 tek yataklı, 22 iki yataklı, toplam 58 hasta odası bulunacak. Depreme karşı olası riskleri en aza düşürmek için 191 adet deprem izolatörü yerleştirilecek. 31 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. 15 yoğun bakım yatağı, 15 diyaliz ünitesi, 4 doğum salonu ile hizmet verecek.

  • yatağan (2).jpg
  • bodrum (2) (2).jpg
  • seydikemer.jpg
  • m4.jpg