250 Yataklı Bilecik Devlet Hastanesi Hasta Kabulüne Başladı
10 Eylül 2020

Bilecik, son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla hizmet verecek, sağlıkta hizmet kalitesini yükseltecek, çok daha modern bir hastaneye kavuştu. 250 yataklı yeni devlet hastanesi 6 Eylül Pazar günü itibariyle hasta kabulüne başladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmak, uluslararası standartlarda sağlık tesislerinin yapımı ve yenilenmesi konusunda çalışan Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, ülke genelinde sağlık yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Bilecik’te yapımı tamamlanan 250 yataklı yeni devlet hastanesinin geçici kabul çalışmaları sona ererek, hasta kabulüne başladı. 
Yeni sağlık yatırımıyla Bilecik, her türlü imkana sahip modern bir sağlık tesisine kavuştu. Son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılan hastaneyle Bilecik’te hizmet kalitesi yükselecek. Bütün branşlarda hizmet verecek hastane sayesinde Bilecikliler, farklı illere sevk edilmeden, yaşadıkları kentte sağlık sorunlarına çözüm bulacak, ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini yerinde alma imkanına kavuşacak.

Nitelikli Yatak Sayısı Arttı
250 yataklı Merkez Devlet Hastanesi ile kentte ihtiyaç duyulan nitelikli yatak sayısı da artmış oldu. Hasta odaları, hasta mahremiyetini ön planda tutarak, içinde tuvaleti, banyosu, televizyonu bulunan, refakatçisinin de yanında rahatlıkla kalabileceği tek kişilik, en fazla iki kişilik olarak tasarlanıp, hayata geçirildi. Toplam 140 nitelikli hasta odasının 69’si tek yataklı, 71’i iki yataklı. Hastane, 87 poliklinik, uluslararası standartlara sahip 11 ameliyathane, erişkinde 27, yeni doğanda 17 olmak üzere toplam 44 yoğun bakım yatağı ile hizmet verecek.  Acil servis poliklinik ile birlikte 38 yatakla hizmete girdi. Yetişkin erkek için 14,  yetişkin kadın için 11, çocuk için 9 müşahede yatağı, ayrıca 4 acil yoğun bakım yatağı bulunuyor. Diyaliz ünitesinde ise 21 yatak yer alıyor. 

Son Teknolojiye Sahip Tıbbi Cihazlar Kullanılacak

Hastalıkların teşhis ve tanısıyla birlikte tedavisinde büyük önem taşıyan tıbbi cihazlar en son teknolojiye sahip. Yeni hastane sahip olduğu tıbbi cihaz sayısıyla da kentteki ihtiyacı karşılayacak. 1 MR, 1 BT 128 Kesit, 1 Mamografi, 1 Kemik Dansitometrisi, 5 Röntgen, 3 USG olmak üzere toplam 12 görüntüleme odası yer alıyor. Sadece sağlık hizmet sunumunda değil, hastanenin inşaatında da en son teknoloji kullanıldı. Deprem anında, olası zararları en aza indiren, kesintisiz hizmet vermek amacıyla sismik izolatör teknolojisi kullanılarak yapılan hastanede 408 izolatör bulunuyor. Bu sayede deprem anında bile hastanede operasyonel faaliyetler devam edebilecek. Hastanede ayrıca ambulans helikopterlerin iniş ve kalkışına hizmet verecek heliped te inşa edildi.

  • bilecik.jpg
  • DJI_0022.JPG