Andırın’da İlk Defa Yoğun Bakım ve Palyatif Hizmet
07 Eylül 2020

            Kahramanmaraş Andırın’da inşaatı sona eren yeni devlet hastanesinin tıbbi cihaz, donanım ve mefruşatları tamamlanarak, hasta kabul etmeye başladı. Böylece Andırın ilçesinde ilk kez yerinde özellikli birimler arasında yer alan palyatif ve yoğun bakım alanlarında hizmet verilecek.

            Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin 81 ilinde ve bağlı ilçelerinde yerinde sağlık hizmeti verebilmek amacıyla yaptığı planlama doğrultusunda hayata geçirdiği sağlık yatırımlarına bir yenisini ekledi. Herkesin erişilebilir, eşit sağlık hizmetine ulaşabilmesi amacıyla bölgelerin ihtiyaçları tek tek tespit edilerek, sağlık yatırımlarıyla destekleniyor. O yatırımlardan biri de Kahramanmaraş Andırın’da yapımı tamamlanan 30 yataklı yeni devlet hastanesi. Andırın, sadece yeni bir devlet hastanesine kavuşmasının yanı sıra; aynı zamanda bazı özellikli birimlerde sağlık hizmetlerini de yerinde alabilecek. Projelendirme aşamasında planlanan yoğun bakım ve palyatif bakıma ilişkin üniteler de inşa edildi. Andırın Devlet Hastanesi, 4 yataklı yoğun bakım ünitesi, 2 yataklı palyatif bakım ünitesi ile hizmete hazır hale getirildi ve hasta kabul etmeye başladı. İlçe hastanesindeki yoğun bakım ünitesi 1. seviyede hizmet verecek. Palyatif bakım ünitesi ise, mevcut hastalıkları nedeniyle tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastaları kabul edecek. Destekleyici bakım olarak da tanımlanabilecek bu ünite ile hastaların yaşam kalitesinin artırılması hedefleniyor.

30 Yatak, 16 Poliklinik

            Hastane özellikli birimleriyle, en son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarıyla ilçenin sağlıkta hizmet kalitesini artıracak. 30 yataklı yeni hastanede, hasta mahremiyetini ön planda tutan, her türlü konfora sahip. Hasta odalarının 6’sı çift yataklı, 14’ü tek yataklı olarak planlandı. 16 poliklinikte hasta kabulü yapılıyor. Öte yandan ağız ve diş sağlığı alanında 5 ünit sağlık hizmeti sunuyor. 2 ameliyathanenin yer aldığı hastanede, 2 yanık odası ve 3 doğum odası bulunuyor. Diyaliz ünitesi ise 10 yatakla hizmet veriyor.


  • WhatsApp Image 2020-09-07 at 11.16.49.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-07 at 11.16.52 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-07 at 11.16.48 (2).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-09-07 at 11.16.52.jpeg