Kilis Devlet Hastanesi Yürütme Kurulu Toplantısı Yapıldı
02 Kasım 2020

   Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası arasında imzalanan hibe anlaşması kapsamında yapımı devam eden Kilis Devlet Hastanesi - Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile ilgili yürütme kurulu toplantısı gerçekleştirildi. 
   Avrupa Birliğinin Türkiye’deki Mültecilere Yardım Fonu kapsamında Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası aracılığıyla Kilis’te tam donanımlı, son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla hizmet verecek yeni devlet hastanesi ve beraberinde 40 ünitli ağız diş sağlığı merkezi yapılıyor. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen yürütme kurulu toplantısına Sağlık Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Dursun Duyar, İnşaat Uygulama Daire Başkanı Muzaffer Geleri, Cumhurbaşkanlığı FRiT Ofisi Temsilcileri, Avrupa Birliği Delegasyonu Temsilcileri ve Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası yetkilileri katıldı. Toplantıda inşaat çalışmalarında gelinen son durum değerlendirildi, bundan sonraki süreçte yapılacaklar masaya yatırıldı, planlamalar yapıldı.

   Kilis’te sağlık hizmet sunumunu güçlendirecek hastane 315 yataklı olacak. İhtiyaç duyulması halinde yatak kapasitesi 500’e kadar yükseltilebilecek. Yeni devlet hastanesi sunacağı imkanlarla, altyapısıyla bölgede sağlıkta hizmet kalitesini yükseltecek, bölgenin tüm sağlık ihtiyaçlarına cevap verecek.  Hastanede 67 adet tek yataklı, 124 adet iki yataklı olmak üzere toplam 191 adet nitelikli oda, 24 ameliyathane, 9 doğum odası olacak. Her branştan 175 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. 50 müşahede yatağına sahip acil serviste ise 10 poliklinikte hizmet verilecek. Yoğun bakım ünitesi branşlara göre; genel yoğun bakımda 98 yatak, çocuk yoğun bakımda 13 yatak, yeni doğan yoğun bakımda 36 kuvöz yer alacak. Aynı kampüste 40 ünitle hizmet verecek ağız diş sağlığı merkezinin de inşaatı devam ediyor. Ambulans helikopterlerin iniş ve kalkışına izin veren heliport alanı ile acil durumlarda hastaların sevki çok daha hızlı gerçekleştirilecek.