Trakya'nın Sağlık Üssü Hizmete Açıldı
16 Kasım 2020

Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı. 

Trakya'nın en yüksek kalitede hizmet sunacak, en gelişmiş sağlık tesisi Tekirdağ İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi'nin açılışı Tekirdağ'ın 98. Kurtuluş yıldönümünde gercekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, TBMM Eski Başkanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayip Birinci, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz, sağlık çalışanları ile İsmail Fehmi Cumalıoğlu'nun ailesi katıldı. Tekirdağ'ın İftihar Kaynağı 

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastanesini Tekirdağ'ın iftihar kaynağı eseri olarak gösterdi. Hastaneye 1996 yılında hayatını kaybeden  İsmail Fehmi Cumalıoğlu'nun ismini verdiklerini belirten Erdoğan, "Muhteşem bir sağlık tesisini hizmeti açmanın heyecanını yaşıyoruz. Fehmi ağabeyimiz 1912 Tekirdağ Hayrabolu doğumlu. Doktor aynı zamanda siyasetçi. Siyasetçiliğinden tanıdığımız değerli büyüğümüz. Onun adını vererek burayı onunla ölümsüz hale getirmiş olacağız" dedi. 

Bölgenin En Gelişmiş Sağlık Kuruluşu 

Hastane ile ilgili bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, hastanede 651 deprem izolatörü bulunduğunu, helitopter pisti, bisiklet yolu yapıldığını anlattı. Erdoğan,"102 yoğun bakım yatağı, 486 yatak kapasitesi, 124 poliklinik, 18 ameliyathane ile Yunanistan ve Bulgaristan dahil bölgenin en gelişmiş, entegre sağlık kuruluşudur" diye konuştu. 

Tekirdağ'ın İstanbul Bağımlılığı Azalacak 

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, şehir hastanelerinin tüm özellikleriyle geniş bir nüfusa şifa dağıtacağını ifade ederek, "Şehir hastanesi sağlık alanında Tekirdağ'ın İstanbul bağımlılığını azaltacak, İstanbuldaki hastanelerimizin de yükünü azaltacak.
Sağlık turizminin gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Şehir hastanelerimiz sadece şifa dağıtmayacak. Aynı zamanda bilimsel araştırma merkezi olarak faaliyet yapacakları unutulmamalı. 


Şehir Hastanesi Çevre Ülkelere de Derman Olacak 

TBMM Eski Başkanı Binali Yıldırım da, pandemi sürecinde şehir hastanelerinin önemine  dikkat çekerek, şunları söyledi:
"Mart ayından bu yana tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs gösterdi ki ülke olarak altyapınız yoksa çaresiz kalıyorsunuz. İyi ki bu şehir hastaneleri yapıldı. Acılışını yaptığımız şehir hastanesi, Tekirdağ'ın değil, bölgenin en büyük hastanesi konumunda. Sağlık turizminde çevre ülkelerden birçok hastaya derman dağıtacaklar. " 

17. Şehir Hastanesi Hizmete Girdi 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17. şehir hastanesinin hizmete açıldığını belirterek, "Sağlık sistemimizin gücüne güç katan yatırımlarımızın bir halkasını daha hizmete almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin sağlıkta çağ atladığı bir dönemi yaşıyoruz" dedi. Şehir hastanesinin bulunduğu konum itibariyle sahip olduğu özellikleriyle Trakya'nın önemli bir kısmına en yüksek kalitede sağlık hizmeti vereceğini vurgulayan Bakan Koca, "Bölgenin önemli sağlık üssü olacağına inanıyorum" dedi. 

Konuşmaların ardından açılış kurdelası kesildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyetle hastanede incelemelerde bulundu.


  • DJI_0115-2.jpg
  • CCTV.04_04_39_49.Still224.jpg
  • CCTV.00_31_39_00.Still052.jpg
  • 5P2A0884.jpg
  • CCTV.02_18_48_04.Still136.jpg
  • WhatsApp Image 2020-11-13 at 19.00.45.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-11-13 at 19.01.06.jpeg
  • WhatsApp Image 2020-11-13 at 19.01.29 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-11-13 at 19.01.29.jpeg