200 Yataklı Bayburt Devlet Hastanesi Hizmete Başladı
30 Aralık 2020

Bayburt’ta sağlık hizmetlerinin altyapısını güçlendirerek, kalitesini yükseltecek yeni Bayburt Devlet hastanesi hizmete alındı. Uluslararası standartlarda tam donanımlı ameliyathaneleri, hasta odaları, poliklinikleri, son teknolojiye sahip görüntüleme cihazlarıyla hasta kabulüne başladı.
Türkiye’nin sağlık hizmetlerindeki gücüne güç katacak bir yatırım haberi Bayburt’tan. İlçelerde entegre ilçe hastanelerinin, aile sağlığı merkezlerinin inşaatı hızla devam ederken, 200 yataklı Bayburt Devlet Hastanesi’nin yapımı sona erdi. Hasta kabulüne başlayan hastane nitelikli sağlık personeli, sahip olduğu güçlü, modern fiziki ve teknik altyapısı ile kentteki sağlık hizmetleri standardını yükseltecek. Yeni hastane ile birlikte kent genelinde nitelikli hasta yatak sayısı, yoğun bakım yatak, ameliyathane, görüntüleme cihazlarının sayısı arttı. 

Bayburt’un Sağlık Sorunlarına Çözüm Olacak 
Kentin tüm sağlık sorunlarına çözüm olacak, şifa dağıtacak hastane 1 blok halinde inşa edildi. 68’i tek yataklı, 67’si iki yataklı olmak üzere 135 hasta odası bulunuyor. Yatak sayısı 235’e kadar çıkabilecek. Uluslararası standartlarda, tam donanımlı 7 ameliyathanesi, 4 doğum odası, erişkinde 20, yeni doğanda 13 olmak üzere toplam 33 yoğun bakım yatağı bulunuyor. Geniş, konforlu 55 poliklinikte hasta kabulü yapılmaya başlandı. 15 müşahede yatağının yer aldığı acil serviste ise 3 poliklinik yer alıyor. 

Görüntüleme Cihazlarının Sayısı Artırıldı
Hastane, hastalıkların tanı ve tedavisinde hayati öneme sahip son teknolojiye sahip görüntüleme cihazlarıyla donatıldı. Yeni devlet hastanesi ile birlikte mevcut görüntüleme cihazlarının sayısı artırıldı. Acil serviste bir görüntüleme cihazı yer alırken, hastane genelinde 2 röntgen, 2 ultrason, 1 MR, 1 BT, 1 mamografi, 1 kemik densitometri, 1 bronkoskopi cihazı yer alıyor. Gastroskopi, kolonoskopi odaları da hizmete başladı. Gerekli bütün donanım ve uygun şartların sağlandığı, uluslararası standartlarda mikrobiyoloji, biyokimya ve patoloji laboratuvarları yer alıyor. 

10 Kişilik Gebe Sınıfı
Eski devlet hastanesinde hizmet veren gebe sınıfı yeni hastanede büyütülerek anne adayları için çok daha konforlu hale getirildi. Anne adaylarının fiziksel ve psikolojik olarak doğuma hazırlanmasına büyük katkı sağlayan gebe sınıfının kapasitesi 10 kişi. Tüm bunların yanında özellikli birimlerden palyatif ünitesi ile diyaliz ünitesindeki yatak kapasitesi de artırılarak, daha modern hale getirildi. Diyaliz ünitesi 22 yatakla hizmet verecek. Disiplinler arası yaklaşımın sergilendiği, hastanın kaliteli bir yaşam sürdürmesini sağlayan, etkili semptom kontrolü ve iletişimin ön planda tutulduğu palyatif ünitesi artık uluslararası standartlarda hizmet verir hale getirildi. Yeni devlet hastanesinde palyatif ünitesi 10 yatakla hizmet vermeye başladı. 


  • BAYBURT 200 YATAK GÖRSEL (12).jpeg
  • BAYBURT 200 YATAK GÖRSEL (13).jpeg
  • BAYBURT 200 YATAK GÖRSEL (6).jpeg