Bakan Yardımcısı Eldemir Bozüyük’te İncelemelerde Bulundu
25 Ekim 2021

    Sağlık Bakanı Yardımcısı Halil Eldemir, 29 Ekim’de hasta kabulüne başlaması planlanan 250 yatak kapasiteli Bozüyük Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.

     Sağlık yatırımlarında her geçen yıl gücünü artıran, nitelikli yatak sayısını yükselten Bilecik, sağlıkta hizmet kalitesini daha da yukarı taşıyacak yeni bir hastaneye kavuşuyor. Geçici kabul çalışmaları yapılan 250 yatak kapasiteli Bozüyük Devlet Hastanesi 29 Ekim’de hasta kabulüne başlayacak. Hasta kabulüne başlamadan önce son hazırlıkları yerinde görmek, değerlendirmek amacıyla Sağlık Bakanı Yardımcısı Halil Eldemir, hastanede incelemelerde bulundu. Bakan Yardımcısı Eldemir’e Bozüyük Kaymakamı Adem Öztürk, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Dr. Avni Uygar Seyhan,  Sağlık Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Koç, Bilecik İl Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Damkacı eşlik etti.

    Modern tıbbın tüm imkanlarına sahip, tam donanımlı yeni hastane sayesinde, ilçede ve kent genelinde nitelikli yatak sayısı artacak. İlçedeki sağlık hizmetleri açısından bakıldığında eski devlet hastanesine göre birçok birimde kapasite artışı sağlanırken, yeni birimler hizmete girecek. Uluslararası standartlarda 10 ameliyathane hizmet verecek. 54’ü tek kişilik, 48’i çift kişilik olmak üzere toplam 112 hasta odası yer alacak. Son teknolojiye sahip görüntüleme cihazları ile sağlık hizmeti sunulacak.

    Birçok Birimde Kapasite Artışı

    Yeni Bozüyük Devlet Hastanesi, birçok birimde mevcut devlet hastanesine göre kapasite artışına gidecek. Mevcut devlet hastanesi 150 yatakla hizmet verirken, kapasite artışıyla 250’ye çıkabilecek şekilde planlanan yeni hastane ilçedeki mevcut nitelikli yatak sayısını yükseltecek. Eski devlet hastanesinde 37 poliklinikte hasta kabulü yapılırken, yeni hastanede 69 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. Fizik tedavi alanı genişleyecek. Eski devlet hastanesinde 60 metrekare alana sahip fizik tedavi alanı yeni hastanede 500 metrekare olacak. Ameliyathane sayısı yüzde 100 kapasite artışıyla 5’ten 10’a çıkacak.

    Yoğun Bakım Yatak Sayısı Artacak

    Yeni hastane ile birlikte yoğun bakım ünitesi daha yüksek kapasiteyle hizmet verecek. Erişkin yoğun bakım 1. basamakta yüzde 100 kapasite artışıyla yatak sayısı 8’e yükselecek. Erişkin yoğun bakım 2. basamakta 12 yatak yer alacak. Erişkin yoğun bakım 3. basamak hizmeti yeni birimler arasında yer alacak.  Erişkin yoğun bakım 3. basamakta 11 yatakla hizmet verilecek. Yeni doğan yoğun bakım 1. basamakta yatak sayısı 4’ten 6’ya çıkacak, yüzde 50 kapasite artışı sağlanacak. Aynı şekilde mevcut hastanede bulunmayan birimlerden inme ünitesi yeni devlet hastanesiyle hizmete girecek. İnme ünitesi 7 yatakla hizmet verecek.

    Acil Servis Güçleniyor

  Bozüyük ilçesinin tüm sağlık sorunlarına çözüm olacak, olası sevkleri en aza indirecek yeni hastanede acil servis daha nitelikli, yüksek kapasitede sağlık hizmet sunumu gerçekleştirecek. Poliklinik, yetişkin müşahede yatağı sayısı artacak. Yeni hizmet olarak acilde çocuk müşahede yatağı da yer alacak. Yeni hastanede acil serviste pediatrik muayene odası, obstetrik/jinekoloji odası, laboratuvar yeni hizmet birimleri olarak dikkat çekiyor.

    Gebe Okulu

    Eski hastanede 3 olan doğum odası, yeni hastane ile birlikte 7’ye yükselecek. Mahremiyete dayalı tek kişilik ‘Doğum Üniteleri’ olacak. Yanında bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissedecek. Gebeliğin ilk gününden başlayarak gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemleri kapsayan, anne ve çocuk sağlığının korunması ve geliştirilmesine yönelik eğitimler verileceği Gebe Okulu olacak.

    Uyku Laboratuvarı Kurulacak

  Yeni hastanede özellikli, yeni birimlerden birisi Uyku Laboratuvarı. Bu laboratuvar, hastanın uyku ile ilgili kaydedilebilir tüm verilerinin bilgisayara sonradan incelenmek üzere kaydedildiği yer olarak tanımlanabilir. Ev ortamı hassasiyetinde oluşturulan özel bir odada hasta uyurken gece boyu izlenir ve kameraya kaydedilir. Uyku Laboratuvarı’nda 4 yatak yer alacak. Öte yandan diyabetlilere yönelik eğitimler de devam edecek. Diyabet Okulu’nda diyabetlilere sağlık hizmeti sunmanın yanısıra günlük yaşamda karşılaşılan zorluklar, gündelik sorunların çözümünde destek ve diyabet ile birlikte daha kolay yaşam sağlamaya yönelik eğitim verilecek.

    Depreme Karşı İzolatör
   Sunacağı sağlık hizmetlerinin yanında yeni devlet hastanesi Bozüyük ilçesinin modern, depreme karşı en dayanıklı binalarından biri olacak. Hastane binasında depremin etkilerini en aza indiren 327 adet sismik izolatör kullanıldı. Hastane binasının zeminine yerleştirilen izolatörler sayesinde olası bir deprem durumunda hastane tüm operasyonel faaliyetlerin devam edebilecek. Acil vakalarda ise ambulans helikopterlerin iniş ve kalkışına imkan sağlayacak heliport hizmet verecek. 

  • BOZÜYÜK HASTANE ZİYARET (14).jpeg
  • BOZÜYÜK HASTANE ZİYARET (92).jpeg
  • BOZÜYÜK HASTANE ZİYARET (89).jpeg
  • BOZÜYÜK HASTANE ZİYARET (20).jpeg