Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katılımıyla Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Açılış Töreni Gerçekleştirildi
06 Kasım 2021


       Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Erdoğan, Batman’da sağlık alanında aralarında 8 hastanenin de yer aldığı toplam 41 sağlık tesisinin yapımının tamamlanarak hizmete açıldığını söyledi.

        Cumhurbaşkanı Erdoğan, aralarında Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de yer aldığı 36 fabrika, şehir stadyumu ile yapımı tamamlanan diğer projelerin toplu açılış töreni için Batman’daydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte açılış törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çok sayıda milletvekili, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

       

            41 Sağlık Tesisi Hizmete Açıldı

        Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Batman’da hayata geçirilen yatırımlara değinerek, şunları söyledi:

    ‘’Son 19 yılda Batman’a 16 milyar liralık yatırım yapıldı. Şehrimize neler kazandırdığımızı şöyle özetin özeti mahiyetinde bir hatırlatayım. Eğitimde 4 bin 514 yeni derslik inşa ettik. Yüksek öğrenim öğrencileri için 2 bin 374 kişi kapasiteli yurt binaları açtık. Bugün resmi açılışını yaptığımız 15 bin seyirci kapasiteli stadyumun da aralarında olduğu 39 spor tesisi yaptık. Sosyal yardımlarda, şehrimizdeki ihtiyaç sahipleri için toplam 4,2 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta 8 hastaneden oluşan toplam 41 sağlık tesisinin yapımını süratle tamamladık ve hizmete açtık. 500 yataklı hastanemizin de ihale süreci başladı. TOKİ kanalıyla, Batman’da son 19 yılda 5 bin 392 konutu tamamladık, 960 konutun da yapımı devam ediyor.”

 

             ‘’Batman artık yeni hekimler yetiştirecek’

            Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da, konuşmasında Batman’da 2002 yılında 109 olan hekim sayısının bugün 254’ü uzman tabip olmak üzere 693’e, yapılan yatırımlarla yatak kapasitesinin de 1150’ye ulaştığını söyledi. Batman’ın nüfusa oranla yoğun bakım yatak kapasitesi bakımından ilk 5 il arasında yer aldığına dikkat çeken Bakan Koca konuşmasına şöyle devam etti:

        ‘’400 yataklı yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Batman Bölge Devlet Hastanesi ile birleşerek, eğitim araştırma hastanesi statüsü kazandı. İlimize yakışır bu yeni sağlık tesisimizle Batman artık yeni hekimler yetiştirecek. Yeni hastanemizle 2018 ile 2021 yılları arasında 3’ü ilçe devlet hastanesi, 4’ü sağlık kompleksi olmak üzere yaklaşık 550 milyon lira maliyetli 18 projemiz tamamlanmıştır. Bunun yanı sıra yatırım programımızda yeni hastane ve 5 aile sağlığı merkezi olmak üzere 6 projemiz daha bulunmaktadır. Çok yakında inşaatına başlayacağımız 500 yatak kapasiteli Batman Şehir Hastanesi Projemizin ihalesi de yapıldı. Biz bir arada oldukça, birlikte yürüdükçe yollar kısalacak, aşılmaz denilen engeller aşılacaktır.”

            Konuşmaların ardından Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de yar aldığı 36 fabrika ve şehir stadyumu ile yapımı tamamlanan diğer projelerin açılış kurdelesi kesildi.

  • Batman (2).jpg
  • Batman (1).JPG
  • Batman (5).JPG
  • Batman (3).jpg
  • Batman (4).JPG