Sakarya Beklediği Sağlık Yatırımlarına Kavuşuyor
16 Aralık 2021

     Sağlık Bakanlığı’nın Sakarya’da yaptığı 1.000 yataklı şehir hastanesi ile 100 yataklı acil durum hastanesinin inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Acil durum hastanesinin yapımında sona yaklaşılırken, bu yatırımlarla birlikte Sakarya’nın nitelikli hasta yatağı, yoğun bakım yatak sayısı artacak, sağlıkta hizmet kalitesi yükselecek.

      
Türkiye’nin sağlık sisteminin gücüne güç katacak iki yatırım daha yükseliyor. Sakarya’da 1.000 yataklı şehir hastanesi ile 100 yataklı acil durum hastanesi için Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda çalışmalar hızla devam ediyor. Sakarya Şehir Hastanesi ile acil durum hastanesi nitelikli hasta yatakları, uluslara arası standartlarda laboratuvarları, ameliyathaneleri, son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarıyla, yoğun bakım kapasitesiyle kentin tüm sağlık sorunlarına çözüm olacak.

          Sakarya’nın Mükemmeliyet Merkezi  Olacak

     Şehir hastanesi Sakarya’da vatandaşların tek bir kampüste sağlık ihtiyaçlarını karşıladığı, en ileri teknoloji ile donatılan sağlık üssü, mükemmeliyet merkezi olacak. Şehir hastanesinin yatak kapasitesi 1.564’e çıkabilecek donanımda planlandı. Şehir hastanesi bünyesinde genel, kadın doğum ve çocuk, onkoloji, KVC olmak üzere 4 ayrı hastane olacak. Yatak dağılımı hastanelere göre farklılık gösterecek. Buna göre, Genel hastane 428, kadın doğum ve çocuk hastanesi 154, onkoloji 151, KVC hastanesi 100 yataklı olacak.

            Her Branştan Poliklinik, Yüksek Yoğun Bakım Kapasitesi

         Tanı ve tedavide büyük zaman, kolaylık sağlayacak görüntüleme cihazları son teknolojiye sahip olacak. Şehir hastanesi her branştan 300 poliklinikte hasta kabulü yapacak. Uluslararası standartlarda laboratuvarları, 33 ameliyathane, 15 doğum salonu ile hizmet verecek. Şehir hastanesi ile birlikte yetişkin ve yeni doğan dahil olmak üzere 183 yoğun bakım yatağı da hizmete girmiş olacak. Özellikli birimlerden diyaliz ünitesi; yetişkin ve çocuk dahil olmak üzere 25 yatakla, palyatif servis 10 yatakla, yanık kliniği 10 yatakla, enfeksiyon hastalıkları 10 yatakla hizmet sunacak. İyotlu tedavi ünitesinde 4 yatak, kemik iliği ünitesinde; yetişkin ve çocuk dahil 30 yatak yer alacak. Acil servis 70 müşahede yatağı, 13 poliklinikle hasta kabulü yapacak. Ayrıca acil vakalarda büyük rol oynayan ambulans helikopterlerin iniş ve kalkış yapabileceği heliport inşa edilecek.

           Dönemsel Değil Kalıcı

         Sakarya’da inşa edilen acil durum hastanesi 106 yatak kapasiteli planlandı. Yapım çalışmalarında artık son aşamaya gelindi. Yoğun bakım hastaları için de önemli bir imkan sağlayarak, ileri düzey ameliyatların, girişimsel müdahalelerin yapılabileceği donanımda olacak. Son teknolojiye sahip tıbbi cihazlar, tam teşekküllü 6 ameliyathane, 2. ve 3. basamak yoğun bakımda 24’er tane olmak üzere toplam 48 yoğun bakım yatağı ile hizmet verecek. 12 müşahede yatağının yer alacağı acil serviste 2 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. Acil durum hastaneleri dönemsel bir hastane değil olmayıp, salgın, deprem ve afet dışında da hizmet vermeye devam eden kalıcı hastaneler olarak inşa ediliyor. 

 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Şehir Hastanesi
 • Sakarya Acil Durum Hastanesi