Batman'a Müjdeli Haber
31 Mart 2022

Batman’ın beklediği 500 yataklı hastane için imzalar atıldı. Yer tesliminden sonra inşaat çalışmalarına hızla başlanacak.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin dört bir yanında sağlıkta hizmet kalitesini güçlendiren yatırımları kazandırmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından proje ve yapım ihale süreçleri tamamlanan 500 yataklı tam donanımlı hastane için sözleşme imzalandı. Batman’ın en donanımlı sağlık tesisi olarak hizmet verecek hastane, kentin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede olacak. Kentte nitelikli hasta yatağı, yoğun bakım yatak sayısı artarken, çevre illere de hizmet verebilecek donanımda olacak.

Her Branştan 182 Poliklinikte Hizmeti

Son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak hastanede modern tıbbın tüm imkanları sunulacak. Geniş, ferah bekleme alanları, poliklinikleri, nitelikli hasta odaları, tam teşekküllü, özellikli ameliyathaneleri kentin sağlık sorunlarına çözüm olacak. 182 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. 500 yataklı hastanenin, genel hastane bölümünde 315 yatak yer alacak. Onkoloji servisi 10 yatakla hizmet verecek. Özellikli birimlerden palyatif servis 23, diyaliz ünitesi yetişkin ve çocuk dahil 39, yanık kliniği 8, inme servisi 6, psikiyatri servisi 23, iyotlu tedavi ünitesi 5 yatakla hizmet verecek.

Yüksek Yoğun Bakım Kapasitesi

Yatak kapasitesi, sunacağı imkanlarla Batman’ın en büyük, en donanımlı sağlık tesisi olacak hastanede, yetişkin, çocuk ve yeni doğan yoğun bakım ünitesinde toplam 124 yatak yer alacak. Bunun 102’si yetişkin ve çocuk, 22’si yeni doğan için planlandı. Hastane tamamlandığında 19 ameliyathane ile hizmet verecek.

 Tek Kişilik Doğum Üniteleri

Anne-bebek dostu programının yürütülebilmesi için gerekli tüm düzenlemeler yapılacak. Bebek bakım ve emzirme odalarının yanı sıra SDL adı verilen 10 adet doğum salonu yer alacak. Doğum odalarında mahremiyete dayalı tek kişilik ‘Doğum Üniteleri’ kurulacak. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak hedefleniyor. Yanında uygun bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissederek, hareket özgürlüğü sağlanıyor.  Doğumdan sonra yine aynı oda içinde anne ve bebek kalmaya devam ediyor.

41 Sağlık Tesisi, 937 Yatak Kapasitesi

Sağlık Bakanlığı tarafından, ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın başlatıldığı 2003 yılından bugüne kadar Batman’da toplam 205.171 metrekare kapalı alana ve 937 yatak kapasitesine, 43 ünit sayısına sahip, 41 adet sağlık tesisi ve hizmet binası inşaatı tamamlanarak hizmete sunuldu. Bu yatırımların 32 adedi 1. basamak, 9 adedi 2. ve 3. basamakta hizmet veriyor. Bu yatırımlar, 500 yataklı tam teşekküllü hastane ile taçlandırılacak. Hizmet kalitesinde çıtayı zirveye taşıyacak. Birçok özellikli birimiyle Batmanlılar, ihtiyaç duyduğu hizmetlere yerinde kavuşacak, çok daha nitelikli sağlık hizmeti alacak.

  • 500 Yataklı Batman Devlet Hastanesi
  • 500 Yataklı Batman Devlet Hastanesi
  • 500 Yataklı Batman Devlet Hastanesi
  • 500 Yataklı Batman Devlet Hastanesi
  • 500 Yataklı Batman Devlet Hastanesi
  • 500 Yataklı Batman Devlet Hastanesi
  • 500 Yataklı Batman Devlet Hastanesi
  • BATMAN İÇ 3.jpg
  • BATMAN İÇ 2.jpg
  • BATMAN İÇ 1.jpg