İzmir Buca’da Beklenen Hastane İçin Geri Sayım Başladı
04 Nisan 2022

İzmir’de 2020 yılının Ekim ayında yaşanan deprem sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapılacağını açıkladığı 250 yataklı acil durum hastanesi için çalışmalarda sona yaklaşılıyor. İzmir’in en kalabalık ilçelerinden birisi olan Buca beklediği hastaneye kavuşacak.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından, projelendirilerek, ihalesi yapılan ve yapımına başlanan tam donanımlı  hastane uluslararası standartlarda, son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla hizmet verecek. Tam teşekküllü ameliyathaneleri, yüksek yoğun bakım kapasitesi, geniş, ferah poliklinik alanlarıyla ilçenin sağlık sorunlarına yerinde çözüm olacak. Sağlık altyapısına yeni bir anlayışla güç katan, sağlık hizmetinde yeni bir vizyon getiren acil durum hastaneleri afet, pandemi gibi olağanüstü durumlarda inşa edilse de, dönemsel olmayıp kalıcı olarak hizmet vermeye devam ediyor. İzmir’de yaşanan depremde mevcut hastanenin zarar görmesinin ardından yapımına başlanan yeni hastane kısa sürede inşa edildiği gibi, tam donanımlı hizmet verecek. Sağlıkta hizmet kalitesinde çıtayı yukarı taşıyacak. 

Toplam 10 blok halinde inşa edilen hastanede hasta odalarının tümü tek yataklı olacak. Toplam 148 adet hasta odası yer alacak. 6 ameliyathane hizmet verecek. Hastane, yüksek yoğun bakım kapasitesi ile dikkat çekiyor. 30’u koroner, 122’si yetişkin olmak üzere toplam 152 adet yoğun bakım yatağı yer alacak. Özellikli hizmet birimlerinden diyaliz ünitesi ise 8 yatakla hizmet verecek. 37 poliklinikte hasta kabulü yapılacak.