Bursa, Yatırımlarla Sağlık Hizmetinde Gücüne Güç Katıyor
20 Nisan 2022

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sağlık hizmetlerinin kapsamlı değerlendirmesini yapma, yatırımları yerinde incelemek ve sağlık çalışanlarıyla bir araya gelmek için Bursa’ya gitti. Bakan Koca, Bursa’nın Güney Marmara Bölgesi’nin sağlık hizmeti sunum merkezi olarak konumlandığını dile getirdi.

Bursa’da ilk olarak Vali Yakup Canbolat'ı makamında ziyaret eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, burada yaptığı basın açıklamasında pandemideki son durumu ve Bursa yatırımlarını değerlendirdi. Bursa’nın ülkenin en hızlı büyüyen illerinden olduğunu belirten Bakan Koca, kentin aynı zamanda Güney Marmara Bölgesi’nin sağlık hizmeti sunum merkezi olarak konumlandığını dile getirdi. Yaklaşık 3 yıl önce hizmete giren 1.355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi’nin kapasite artışı ve kalitesinin sağlık hizmetlerine büyük katkı yaptığını anlatan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

“Pandemi döneminde önemli derecede yükümüzü aldı. Bursa’da halihazırda şehir hastanesiyle birlikte 1.520 yataklı Yüksek İhtisas, 900 yataklı Uludağ Üniversitesi Hastanesi ve devlet hastanelerimizle ileri seviye sağlık hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Şu an yapımı devam eden ikisi hastane olmak üzere toplam 18 inşaatımız mevcut. Bunların arasında aile sağlığı merkezlerimiz, 112 acil istasyonlarımız da var. Çekirge Devlet Hastanesi’ni ve Harmancık İlçe Entegre Hastanesi’ni 2023 yılında hizmete açacağız. Ayrıca 4’ü hastane binası olmak üzere toplam 42 sağlık yatırımımız proje aşamasında. Bu önemli projeler arasında 100 yataklı spastik çocuklar hastanesi, 600 yataklı merkez devlet hastanesi ve 150 ünitelik ağız ve diş sağlığı hastanesi de bulunuyor.”

Koca, vatandaşların nitelikli sağlık hizmetlerine erişebilmesinin bu hastanelere can veren fedakar sağlık personeliyle mümkün olduğuna dikkat çekti. Koca, “Bursa’da sağlık ordumuz bu yıl itibarıyla 6 bin 433’ü hekim ve diş hekimi olmak üzere toplamda 28 bin 15 kişiye ulaştı. Bu sayı 2002 yılında 2 bin 562’si hekim ve diş hekimi olmak üzere toplam 6 bin 781’di. Yani nitelikli insan kaynağımızı 20 yılda 4 kattan fazla artırdık. Acil sağlık hizmetlerinde benzer bir gelişmeyi görebilirsiniz. 2002'de 14 olan 112 acil istasyon sayımızı geçen ay itibarıyla 92’ye, 20 olan ambulans sayımızı ise 7 kat artışla 145’e yükselttik” dedi.

Sağlık Yatırımları Değerlendirildi
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, durum değerlendirmesi yapmak amacıyla Bursa Şehir Hastanesi'nde toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Bakan Yardımcıları Halil Eldemir, Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz ile birlikte kent yöneticileri katıldı. Bursa’da inşaat süreci devam eden yatırımlara ilişkin durum değerlendirmesi yapılarak, planlanan yatırımlar konuşuldu. Bakan Koca, değerlendirme toplantısının ardından Bursa Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarıyla iftarda bir araya geldi.

  • Bursa Değerlendirme Toplantısı (2).jpeg
  • Bursa Değerlendirme Toplantısı (1).jpeg