Kilis Devlet Hastanesi’nde Sona Doğru
21 Nisan 2022

Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası arasında imzalanan hibe anlaşması kapsamında yapımı devam eden Kilis Devlet Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin inşaat çalışmalarında sona yaklaşılıyor.

Kilis’te tam donanımlı, son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak yeni devlet hastanesi tamamlandığında 327 yatakla hizmet verecek. Beraberinde yapılan ağız ve diş sağlığı merkezi de 40 ünitle hizmet verecek. Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda yapım süreci yürütülen yeni yatırım, Kilis’te sağlık hizmetleri üzerinde nüfus artışından kaynaklanan yükü hafifletecek. Kilis, çok daha modern, yüksek standartlarda sağlık hizmeti sunacak hastaneye kavuşacak. Bölgenin sağlık ihtiyaçları doğrultusunda planlanan hastane, en son teknolojiye sahip tıbbi cihazlarla donatılacak. Yoğun bakım ünitesinden, nitelikli hasta odalarına, tam donanımlı ameliyathanelerden, özellikli birimlere kadar Kilis’in sağlık alanındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Ambulans helikopterin iniş ve kalkış yapabileceği heliped te inşa ediliyor.

Sağlık Hizmetleri Güçlenecek

Günümüz modern tıbbın tüm imkanlarına sahip olacak hastane ile birlikte kentin sadece nitelikli yatak sayısı artmış olmayacak, sağlık hizmetleri çok daha güçlü hale gelecek. Hasta mahremiyetinin ön planda tutulduğu, içinde tuvalet ve banyosu, tv ünitesi, refakatçinin de rahatlıkla kalabileceği şekilde tasarlanan hasta odalarının 79’u tek yataklı, 124’ü iki yataklı olacak.

24 Ameliyathane, 98 Yoğun Bakım Yatağı

Yoğun bakım ünitesi, bölgenin ihtiyacına göre planlandı. Bu kapsamda yoğun bakım ünitesinde toplam 98 yatak olacak. 48 yatak yetişkin yoğun bakım, 13 yatak çocuk yoğun bakım, 37 yatak yeni doğan yoğun bakım için ayrıldı. Özellikli hizmet birimlerinden diyaliz ünitesi 12 yatak, palyatif servis 23 yatak ile hizmet verecek.

Anne-Bebek Dostu Hastane

Anne-bebek dostu programının yürütülebilmesi için gerekli düzenlemeler en ince ayrıntısına kadar planlanarak hayata geçiriliyor. Yeni doğan yoğun bakım ünitesi, bebek bakım ve emzirme odaları dışında, SDL adı verilen 9 doğum odası yer alacak. Anne adayları doğum esnasında yanında bir refakatçi ile birlikte kalabilecek, bu sayede kendilerini ev ortamında rahat hissederek, hareket  özgürlüğü sağlayabilecek.  Doğumdan sonra yine aynı oda içinde anne ve bebek kalmaya devam edebilecek.

  • Kilis Devlet Hastanesi (3).jpg
  • Kilis Devlet Hastanesi (2).jpg
  • Kilis Devlet Hastanesi (4).jpg
  • Kilis Devlet Hastanesi (1).jpg